Tomáš Hlavina

TLNVXYK Hlavolam

 
Jan Šerých

O důslednosti vědy

 
Filip Dvořák

The Ravine – The RoomTomáš Hlavina / TLNVXYK Hlavolam

22.02.2023 - 06.05.2023

Fait Gallery, Ve Vaňkovce 2, Brno

Kurátor: Ondřej Chrobák

Vernisáž: 22. 2. 2023, 19:00

 

 

Souborná výstava Tomáše Hlaviny vychází z principu variabilního herního plánu či struktury hlavolamu, který umožní nové seskupování starších i aktuálních, doposud neprezentovaných děl vstupujících do nečekaných vzájemných dialogů rozšiřujících jejich kontext. V instalaci se tak v nových souvislostech budou protínat okruhy prací, či spíše fenomény zahrnující metafory, modely, fyzikální jevy, nástroje, analogie nebo anachronismy. Veronika Vlková / Tatínku_hrubý_a_ zmenšený_final_ok

-

Fait Gallery MEM, Ve Vaňkovce 2, Brno

Kurátorka: Marie Štindlová

Vernisáž: 19. 10. 2022, 19:00

 

 

Matka a syn putují pěšky z Brna do Vídně. Po cestě vaří, myjí se, dívají se, ukazují si věci. Občas je to složité, jejich ruce jsou z kamene. Kroky jsou verše, a pochod modlitba za zdravé vztahy. Bez ztráty humoru se snaží setřást vrstvy patriarchálního sedimentu usazeného na jejich pažích, srdcích, rodu i krajině.

Název výstavy tatinku_hruby_a_zmenseny_final_ok formátem a strukturou odkazuje k pojmenovávání dokumentů ukládaných v digitálním prostředí v množství variant (hruby/finalni, zmenseny/hd etc.). Ústředním elementem výstavy je tedy video. Tematizace media a jeho struktury (jejího rozrušování) se propisuje do způsobu, jakým s ním autorka zachází. Pracuje s rupturami a znejistěními, které používá k vytváření podobných průrev ve stereotypních představách o jednoznačnosti vymezení genderových rolí. Ohledává je něžně i s poťouchlým úsměvem. Zároveň se však s naprostou vážností rozhlíží po způsobech, jak patriarchát a mužství v současné době léčit.

Snímek zachycuje autorku s jejím dospívajícím synem při procházení krajinou spojenou s rodinným a historickým traumatem. Společným zažíváním krajiny a vykonáváním jistých činností se snaží ozdravit ji i sebe. Do obyčejných gest přežívání a péče kódují touhu po obnově a transformaci. Proces jim ztěžují kamenné struktury vrostlé do jejich těl. Znemožňují rychlé pohyby, jemnou motoriku i vzájemný dotek. Poutníčci doufají, že s ušlými kilometry za sebou nechají i minulost, která už jejich součástí být nemusí. Že se kameny na jejich rukou změní v jíl a vodu a oni z nich budou moci uhníst jiné tvary: měkké, poddajné, přesto pevné.

Vařením nejoblíbenějšího jídla matka a syn sytí okolní soutěsky. Květiny jsou průvodkyněmi, spolu se synem vyprávějí o hledání jeho role. Potok probublává a odplavuje vše nepotřebné.

 

Poděkování / Spolupráce: 

Kamera: Maria Lopatyuk, Matěj Nytra, Katarina Kadijević

Zvuk: Jonatan Pastirčák, Tomáš Dvořák, Kateřina Koutná

Kostýmy: Kristýna Nytrová

Architektura výstavy: Martin Nytra

Pochod Kanikuly: Lucie Králíková, Hana Kubešová

 

Jdi zpět