Výstava Softcore Tomáše Bárty ve Fait Gallery

Tomáš Bárta
SOFTCORE
07/12/2012 - 12/01/2013
Vernisáž 06/12/2012 v 19:00
Fait Gallery
Božetěchova 1, Brno

Architektonické fragmenty, schémata a konstrukce nesoucí volněji „poletující“ linie a barevné plochy. I takto lapidárně by se dal vystihnout malířský program Tomáše Bárty (1982), který se v závěru letošního roku představí samostatnou výstavou v dvojjediném prostoru Fait Gallery a MEM. Zmíněná charakteristika může ovšem jen těžko postihnout pestrost tvorby představitele mladé generace, již nyní uznávaného odbornou veřejností u nás i v zahraničí (například Walter Koschatzky Kunstpreis - MUMOK / Albertina, Vídeň, Cena poroty, 2011).

Na výstavě Softcore Bárta představí výběr z prací na papíře, kterým se intenzivně věnuje především poslední dva roky. Menší formáty, na kterých vychází z jemné kresby, kreslené či rýsované postupně převrstvené barevnými valéry, doplní v hlavní části Fait Gallery zcela nová plátna. Ta naznačují, kam by se mohla autorova práce ubírat v následujícím období. I když Tomáš Bárta médium malby de facto nikdy neopustil, v posledním roce jej podřizoval logice kresby, ať už to byly práce na papíře nebo akrylové malby na plátně. Nyní se v jeho díle opět otevírá cesta k uvolněnějšímu malířskému projevu, kde propisku a pravítko rezolutně vytlačuje barva a štětec.

V prostoru galerie MEM pak Bárta představí také třetí linii své tvorby. Intenzivní zájem o konstrukci obrazového prostoru jej už v minulosti dovedl k experimentům s možnostmi objektu a instalace. Prostorové realizace jsou pro Bártu mimo jiné nástrojem reflexe dominantní malířské praxe. Leitmotivem instalace, připravované speciálně pro prostory Fait Gallery, je napětí mezi měkkými a pevnými tvary. Z pracovní představy o podobě objektu, který bude z velké části vnikat až na místě, je tak odvozen i název - Softcore.

Jan Zálešák

Výstavu SOFTCORE Tomáše Bárty je možné navštívit od 7.12.2012 do 12.1.2013 každou středu a čtvrtek v době od 13:00 do 18:00, v sobotu pak od 14:00 do 18:00 ve Fait Gallery (Božetěchova 1). Prohlídky v jiný čas jsou možná po předběžné domluvě na: info@faitgallery.com

Jdi zpět