CHRISTIAN WEIDNER A LUKAS KAUFMANN / ERASE/REWIND

CHRISTIAN WEIDNER A LUKAS KAUFMANN / ERASE/REWIND

Fait Gallery PREVIEW
Ve Vaňkovce 2, Brno
21/9 – 20/10 2016

Výstava Erase/Rewind důkladně zprostředkovává vztah mezi populární kulturou a tématem terorismu pomocí objektů a malby. Jako ústřední bod své společné výstavy si Christian Weidner (*1985, Německo) a Lukas Kaufmann (*1993, Rakousko) zvolili vtip nalezený v diskuzní sekci pod článkem o Islámském státu, nalezeném na blogu Gawker.com. Pečlivým vrstvením nejrůznějších materiálů propagandy a antipropagandy infiltrují hypotetickou budoucnost, ve které je realita zcela nepozorovaně zaměňována za fikci. Téma Středního východu se pro umělce stává hřištěm plným vtipu, politické nekorektnosti a čiré zábavy.

Rodina syrského prezidenta Bašára al-Assada jsou vášnivými uživately Instagramu – dalšího z kanálů propagandy. Jedním z příspěvků je obrázek upozorňující na soutěž v rámci oslav Dne syrské nezávislosti z roku 2014, do které jste mohli přihlásit vlastnoručně nakreslenou vlajku Sýrie. Kresbu na fotografii nakreslilo jedno z Assadových dětí barevnými pastelkami. Je zarážející, že syrský režim zneužívá sociální média (a dokonce i své vlastní děti) podobným způsobem, jako to dělá ISIS. Obrázky jsou dojemné svou vlídností a úspěšně zasahují naše emoce. Je ovšem bez debaty, že naaranžované fotografie odporují faktům a že Assadové postupně proměnili reálný život ve fikci.

Christian Weidner a Lukas Kaufmann fungují na své výstavě „Erase/Rewind“ jako hlídková četa: uvnitř pomíjivého světa internetu a mediálního zpravodajství mohou být digitální informace velmi rychle zapomenuty a v případě vyvolané emoční odezvy z nás mohou velmi snadno udělat blázny. Fyzická kopie ve formě malby a objektu je neodvolatelným svědectvím o současné době a slouží jako hmotný důkaz proti lžím jakéhokoli tyrana.

Jdi zpět