VERNISÁŽ 3. VÝSTAVNÍHO BLOKU A KŘEST NOVÉHO CD LÁŠKA VÁCLAVA STRATILA

FAIT GALLERY ZAHÁJÍ PODZIMNÍ SEZÓNU KŘESTEM NOVÉHO ALBA VÁCLAVA STRATILA

U příležitosti zahájení třetího bloku výstav pro rok 2016 bude ve Fait Gallery pokřtěno nové album malíře, kreslíře a performera Václava Stratila. Album s názvem „Láška“ pokřtí umělec Jiří David na vernisáži ve středu 21. září v 19 hodin. Vydání alba je součástí znovuzahájení druhé, obsahově doplněné verze Stratilovy výstavy Krajiny a vzniklo za podpory Fait Gallery.

Album „Láška“ se staršími i novými skladbami je druhým kompletem Stratilovy písničkářské produkce. „Oproti předchozímu best off výběru „Všechno bude fajn“ (2013) ho ale lze označit za programové album. Jeho jádrem je totiž desítka milostných písní. Láskyplný vztah člověka k člověku v jeho různých barvách a odstínech je ostatně nejčastějším námětem Stratilových písní,” říká kurátor výstavy Krajiny Jiří Ptáček, který se zároveň ujal produkce alba. Album “Láška” nahrál mladý slovenský hudebník Panáčik, který zde zároveň hostuje s novou skladbou s názvem “Valčík”. Nahrávka vychází v limitovaném nákladu 100 kusů.

Před samotným křtem přizve Václav Stratil své studenty, kolegy i širokou veřejnost ke společnému ztvárnění vizuální podoby alba v rámci hodinového workshopu Jak namalovat Lášku. Workshop bude probíhat ve Fait Gallery od 15 hodin a účastníci si společně s umělcem stanou autory obalů CD, které graficky navrhlo designerské studio DIP. Vstupné na workshop je zdarma.

VÁCLAV STRATIL / KRAJINY

Fait Gallery
Ve Vaňkovce 2, Brno
21/9 – 19/11 2016
Kurátor: Jiří Ptáček
Architekt výstavy: Tomáš Džadoň

Výstava Václava Stratila připravená pro Fait Gallery v Brně je příležitostí nahlédnout do rozsáhlé výtvarné činnosti brněnského vizuálního umělce Václava Stratila. Po loňské průřezové přehlídce Nedělám nic a jiné práce v souvislosti s udělením Ceny Michala Ranného, je výstava Krajiny druhou dílčí retrospektivou tohoto významného představitele českého malířství, kresby, performance a konceptuálního přístupu k fotografii. Jejím základním východiskem se proto stal pokus o materiální odpověď na nevyhnutelnou otázku, jak tento průřez odlišit od minulé přehlídky.

Obohacené pokračování Krajin Václava Stratila poodhalí další kapitoly v životní práci autora ve vztahu k jeho přátelům, kolegům a studentům. Vedle starších a mnohdy již legendárních prací (legendárních i proto, že jsou mladším zprostředkovány vzpomínáním starších) představujeme také autorovu aktuální práci s fotografií a textem. Zastřešujícím tématem výstavy Krajiny je ovšem zejména vztahování se k druhému a zachycování sebe sama v „analogové“ sociální síti a komunikaci. Proměněná podoba výstavy se stává výzvou pro pozorného návštěvníka, který si bude moci všimnout drobných změn v jednotlivých částech instalace.

Jdi zpět