Eva Rybářová / Kurt Hermes

Fait Gallery PREVIEW
Ve Vaňkovce 2, Brno
26/10 – 19/11 2016
Vernisáž 26/10/2016 v 19 hodin
Kurátor: Katarína Hládeková

Výstava Evy Rybářové s názvem Kurt Hermes je další ze série projektů generace nejmladších autorů, představených ve Fait Gallery PREVIEW v rámci Open call vyhlášeného na rok 2016. Autorka v něm představuje  virtualitu jako přirozenou součást vlastní existence a prostřednictvím instalace digitálních fotokoláží a messengerem generovaných textových nástěnných maleb tuto zkušenost tlumočí do materiálního světa.

Jeden z oblíbených básnických obratů zní, že oči jsou zrcadlem duše. Dalo by se ale říct, že existují i selfie duše? Co vypovídají selfie o naší identitě? Podobnost tohoto druhu fotografického autoportrétu se zrcadlem naznačuje například situace, při níž vidíme během focení na displeji telefonu zrcadlově. Do normální nepřevrácené polohy se snímek vrátí až cvaknutím spouště a uložením do složky. V jádru projektu Kurt Hermes umělkyně Evy Rybářové stojí v současné době neexistující aplikace pro smartphone, která tento problém koriguje tím, že do selfie dosazuje dopředu nafocený pár očí směřujících přímo do kamery.

Fiktivně vytvořené virtuální prostředí autorka záměrně využívá jen jako základ pro kontextualizaci samotných prací, které jsou mediálně konzervativní a ve své podstatě víc poetické a osobní než mechanické a didaktické. Virtualitu jako přirozenou součást vlastní existence tlumočí do materiálního světa prostřednictvím instalace digitálních fotokoláží a messengerem generovaných textových nástěnných maleb.

Eva Rybářová v současné době studuje v Ateliéru fotografie na pražské VŠUP. V roce 2016 se zúčastnila stáže na vídeňské Die Angewandte. Ve své práci často využívá autoportrét jako médium. Důležitá je pro ni analýza vizuální reprezentace a text.

Jdi zpět