Martin Lukáč / Two Hands and a Magnifying Glass

Martin Lukáč – Two Hands and a Magnifying Glass

Fait Gallery PREVIEW
Ve Vaňkovce 2, Brno
30/11/2016 – 17/1/2017
Kurátor: Christina Gigliotti

Na výstavě Two Hands and a Magnifying Glass, vzniklé pro ve Fait Gallery PREVIEW, prezentuje Martin Lukáč sérii nových figurativních maleb, které zkoumají rozpoznatelné postavy pomocí zmnožení jejich zobrazení, a zároveň se pokouší o rozbití jejich posvátnosti, přičemž je věrně uzamyká v jejich vlastních významech na plátně. Díky těmto nápadným rozporům má divák možnost se podílet na zpochybňování hierarchií, přítomných ve výtvarné a populární kultuře.

Želvy Ninja se jmenují podle italských renesančních mistrů – Donatello, Leonardo, Raphael a Michaelangelo. Kdyby nic jiného, ztělesňují příklad reteritorializace umění do sféry populární kultury, což není nic neobvyklého. Lukáč tyto hranice rozostřuje často, nicméně tento motiv je tím nejkřiklavěji rozeznatelným pro jeho práci. Zobrazováním fiktivních postav bojujících se zločinem na plátně je opět vytrhává z jejich určených pozic a dává prostor konstantnímu posunu tam a zpět. Jejich podoby byly zbroušeny do omšelých siluet nesoucích chichotající se grimasy, a jejich počet zdá se vzkypěl, aby se znásobil do zvrácených a zlověstných verzí sebe samých. Tohle nejsou portréty, ale podobizny, které se zhlíží v prasklých zrcadlech.

Martin Lukáč (nar. 1989 v Piešťanech na Slovensku) je malíř, který v současnosti žije a pracuje v Praze. Lukáčova práce se často kloní nebo přímo odkazuje k nedávno minulým estetickým formám, se kterými se setkával během vyrůstání v postsocialistické Bratislavě. V jeho práci jsou často přítomné subjekty nebo motivy populární kultury 90. let (hudba, sport, televize) a vyjadřují se skrze určitou repetici gest na plátně. Lukáč absolvoval v Ateliéru malby Jiřího Černického a Marka Meduny v roce 2016. Mezi jeho nejaktuálnější samostatné výstavy patří No Love all Hate (35M2 Gallery, Praha) a "Bon Appétit” (výstava s Davidem Krňanským v Ivan Gallery, Bukurešt, Rumunsko). Vystavoval v rámci společných výstav mimo jiné také v Národní galerii v Praze – Veletržním paláci (2016), v Galerii Leto ve Varšavě (2016), v I: project space v Pekingu (2016) a v Galerii AMU (2015). V prosinci roku 2016 vystaví své práce také v galerii Nevan Contempo pod jménem BHG.

Jdi zpět