Svätopluk Mikyta / Ornamentiana

Svätopluk Mikyta – Ornamentiana

Fait Gallery MEM
Ve Vaňkovce 2, Brno
30/11/2016 – 17/1/2017
Kurátorky: Lucia Tkáčová & Anetta Mona Chisa

Svätopluk Mikyta ve své práci dlouhodobě experimentuje s materialitou a vizualitou, a hravě přeskupuje potenciál existujícího směrem do minulosti i budoucnosti. Jeho tvorba je „hauntologická” (Derrida), tzn., že jeho témata a kreativní proces jsou poznamenané „vykolejeným časem”. Neřeší časový bod čistého původu, vždy pouze nepřítomnou přítomnost: velké a malé dějiny, remixování znaků a symbolů, navrhování nových ikonografií, vzorky nových kolektivních pamětí, alternativy tunelů reality, vytváření nových začátků a nových konců, recyklace staré gramatiky, vyřazených knih a odhozených materiálů.

Výstava ORNAMENTIANA představuje nejnovější tvorbu Svätopluka Mikyty. Za použití odpadových objektů, recyklovaných fotek a materiálů, autor pátrá po nové poetice, rekonstruuje a promítá ornament, rendruje novou vizualitu a umožňuje divákovi procítit archeologii času. Série asambláží, koláží, grafik a objekty jsou nainstalované jako horizontální krajina, jako vodorovná socha, ve které jedinečnou vertikálu tvoří návštěvník. Pozorně choreografovaným zážitkem autor zapojuje do celkového příběhu výstavy diváka, který ji rozšiřuje svojí přítomnosti o další souřadnici.

 Svätopluk Mikyta studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a Akademii der bildeneden Kuenste ve Stuttgartu. V roce 2008 se stal laureátem ceny Oskára Čepana na Slovensku a v roce 2011 vyhrál cenu Strabag Art Award. Absolvoval několik rezidenčních pobytů, např. ISCP v New Yorku, PROGR v Bernu nebo DAAD v Berlíně. Je spoluzakladatelem uměleckého centra Banská St a nica Contemporary. V současnosti vede ateliér Kresby a Grafiky na FAVU v Brně.

 

 

Jdi zpět